مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

(ماهونیا، پاپیروس، وندا) کدام با ارزش‌تر هستند؟!

مقدّمه:
از حدود دو سال قبل با شروع فعّالیت چند کارخانه‌ی جدید تولید چمن مصنوعی، شاهد رقابتی‌تر شدن بازار کشور هستیم. مدت‌های زیادی آسیاچمن به عنوان یکّه تاز بازار کشور تنها رقبای خارجی را در کنار خود می‌دید و از آنجایی که تعرفه‌های واردات چمن مصنوعی بسیار بالا بود نمی‌توانستیم محصولات وارداتی را رقیب مستقیم آسیاچمن برشماریم. امّا امروز شرایط تغییر کرده، به گونه ای که تنها یکی از محصولات آسیاچمن به نام ماهونیا باید خود را آماده رقابت با دو رقیب تازه نفس یعنی وندا محصول دوبافت کارخانه ظریف مصور پاپیروس تک بافت دنیای بازی کند. در ابتدا به معرفی مختصر هر یک می‌پردازیم.

 همچنین می توانید درباره‌ی مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس بخوانید.

ماهونیا۲۵

پس از تولید پاپیروس به عنوان اوّلین محصول تمام ایرانی کارخانه آسیاچمن بر آن شد تا به سرعت پاسخ مناسبی برای پاپیروس داشته باشد و این پاسخ محصولی با الیاف ایرانی و تک بافت با نام ماهونیاست. ماهونیا با ارتفاع الیاف ۱۵ و ۲۵ میلیمتر روانه بازار شده که در این بخش با توجّه به نزدیکی قیمت و بازار هدف مدل ۲۵ میلیمتر جهت رقابت انتخاب شده است.

چمن مصنوعی ماهونیا

مدل وندا

کارخانه صاحب نام و معتبر ظریف مصوّر به تازگی تصمیم به تولید چمن مصنوعی گرفته است. اوّلین چمن مصنوعی تولید شده توسط ظریف مصوّر “وندا” نام دارد. که به صورت دوبافت (طرح پاییزه) و در دو مدل ۷۰۰ و ۹۰۰ گرم عرضه می شود. باید دید وندا می تواند نظر کارشناسان و خریداران را به خود جلب کند برای پاسخ به این سوال باید کمی صبر کرد.

چمن مصنوعی وندا پاییزه

مدل پاپیروس

کارخانه‌ی دنیای بازی با تولید پاپیروس لقب اوّلین تولید کننده‌ی چمن تمام ایرانی را به خود اختصاص داد. پاپیروس خیلی زود توانست نظر بازار را به خود جلب کند و تبدیل به یک محصول مهم و رقابتی شود. پاپیروس در طول ۱۸ ماهی که از تولید آن می گذرد، تغییرات زیادی را به خود دیده که اکثر آن ها مثبت و در جهت بهبود کیفی محصول بوده است. هر چند که تغییرات رنگ پاپیروس در سری جدید تولید از نظر کارشناسان ما دچار عقب گرد شده است، باید منتظر تغییرات جدیدتر باشیم.

چمن مصنوعی اسپریت

بررسی ظاهری:

هر سه محصول را به دقّت نگاه می کنیم، مدل پاپیروس و ماهونیا ۲۵ جزو محصولات بهاره و تک بافت محسوب می شود. امّا وندا کاملاً متفاوت و از نوع پاییزه و دو بافت است. همواره گفته شده که انتخاب بر اساس ظاهر به سلیقه ی افراد بستگی دارد امّا در همین بخش هم می‌توان ویژگی های مثبت و منفی را بررسی کرد. مدل ماهونیا دارای رنگ بسیار با طراوتی است و با توجّه به تراکم بالایی که دارد کمترین میزان رفلکس نور و برق زدن الیاف را نسبت به سایر رقبا دارد. نکته ی قابل تامّل در مورد ماهونیا بافت ابریشم (بافت پرکننده) سیاه رنگ است که موجب تیره تر شدن ظاهر شده است. به طور کلی ماهونیا در این بخش نمره ی خوبی را بدست آورد.

دیگر محصول بهاره‌ی گروه مدل پاپیروس است که درنگاه اوّل الیاف تیره‌ی آن تو ذوق می‌زند و از آنجایی که تراکم آن نسبت به مدل‌های قبلی پایین‌تر آمده میزان رفلکس نور افزایش یافته است. نکته‌ی مثبت ظاهری پاپیروس الیاف بای کالر (دورنگ) می‌باشد که در یک سطح بزرگ تاثیر بسیار مثبتی دارد. تنها مدل پاییزه مدل وندای دو بافت است. وندا نسبت به مدل‌های قبلی سبزتر و پرنشاط‌تر شده و به دلیل نوع تولید ردیف‌های بافت و برش آن اصلاً به چشم نمی‌آید. این محصول به نوعی طبیعی ترین عضو این گروه است که شباهت بسیار بالایی به چمن طبیعی دارد و برای افرادی که به دنبال یک چمن طبیعی برای اجرا در یک فضای سبز می‌گردند وندا گزینه‌ی مناسبی خواهد بود. تنها موردی که در مورد ظاهر وندا باید گفت برق الیاف در زمان تابش نور خورشید است که به دلیل ساختار تخت الیاف آن می‌باشد.

ویژگی های ظاهری:

ماهونیا ۴ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

پاپیروس ۳ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

وندا ۴ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

تراکم:

زمانی که صحبت از تراکم می شود مدل ماهونیا برتری خود را به رخ دیگران می کشد. ماهونیا با تراکم ۲۹۰۰۰ گره در مترمربع دارای اختلاف بسیار فاحشی با وندا پاپیروس است ، چراکه وندا پاپیروس دارای تراکم ۱۹۰۰۰ گره مستند و این یعنی اختلاف ۱۰۰۰۰ گره که بسیار قابل توجّه است. امّا تعداد گره تنها یکی از معیارهای سنجش تراکم است و برای نتیحه گیری قطعی باید موارد دیگری را هم بررسی کرد.به همین منظور تعداد الیاف موجود در هر گره را بررسی کردیم. مدل پاپیروس با تعداد ۱۰ نخ در هر گره بالاتر از ماهونیا با ۸ گره قرار می گیرد. وندا تنها ۶ نخ اصلی دارد امّا ضعف خود را با استفاده ازفیلر (بافت پرکننده) تا حدودی جبران کرده است.

امّا باید گفت که الیاف پرکننده هرگز نمی توانند مقاومت و ماندگاری مشابهی با الیاف اصلی داشته باشند.بنابراین با وجود داشتن ۶ فیلرسبز و۳ فیلر زرد وندا دارای پایین ترین نمره در این بخش خواهد بود، هر چند که ظاهر بسیار زیبا و پرتراکمی دارد. امّا واقعیّت چیزی دیگر است. آیتم مهمّ بعدی پهنا و ضخامت الیاف است. در این بخش پاپیروس دارای پهن ترین و ضخیم ترین الیاف است، در حالی که ماهونیا و وندا تقریباً از الیاف هم اندازه ای بهره می برند. به طورکلی در این بخش مدل ماهونیا به عنوان برنده ی اصلی انتخاب می شود.

ماهونیا ۵/۴ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

پاپیروس ۴ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

وندا ۵/۳ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

کیفیّت الیاف:

در ابتدا و با لمس الیاف هر سه مدل به این نتیجه می رسیم که پاپیروس احساس بهتری را به دستان منتقل می کند. این مهم چند دلیل دارد، نخست اینکه الیاف پاپیروس دارای آوند مرکزی است در صورتی که دو مدل دیگر به صورت تخت و فاقد آوند مرکزی هستند. ویژگی بعدی پهنای بیشتر الیاف و دیتکس (وزن الیاف) بالاتر پاپیروس هستند که برتری مهمی را برای آن به ارمغان آورده اند. ویژگی های مثبت الیاف پاپیروس به همین جا ختم نمی شود، چراکه الیاف آن به صورت بای کالر(دورنگ) تولید شده که تنها مدل وندا مشابه آن است و ماهونیا تنها از الیاف تک رنگ بهره می برد.

مدل وندا بر خلاف دو مدل دیگر با الیاف وارداتی تولید می شود. الیاف وندا اصلاً ویژه یا مدرن نیستند. بنابراین نمره بالایی رادر این بخش بدست نیاورد. الیاف ماهونیا ما را متعجب کرد، چراکه با لمس آن متوجّه چسبنده بودن الیاف شدیم که این نکته می تواند در درازمدّت تاثیر منفی بر عملکرد ماهونیا داشته باشد. در بخش الیاف، پاپیروس با اختلاف زیادی از سایر رقبا برتر است. وندا جایگاه دوم و ماهونیا بازنده این بخش لقب گرفت.

ماهونیا ۲ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

پاپیروس ۴/۵ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

وندا ۳ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

بکینگ (لایه ی زیرین):

همان طور که می دانید، بکینگ (لایه زیرین) نقش بسیار پررنگی در حفظ انسجام چمن مصنوعی در درازمدّت ایفا می کند. به گونه ای که اگر بکینگ کارایی لازم را نداشته باشد، هرچقدر هم که الیاف چمن کیفیت بالایی داشته باشد به راحتی ساختار چمن از هم گسسته شده و شاهد کنده شدن الیاف و از بین رفتن چمن خواهیم بود. از همین رو لایه ی زیرین هرسه مدل را بررسی می کنیم. طبق نظر کارشناسان چمنزار مدل ماهونیا ۲۵ و پاپیروس هر دو نمره ی بالا و یکسانی را بدست آوردند. امّا مدل وندا به دلیل نداشتن لاتکس (لایه ی پوششی بکینگ که موجب حفظ ساختار بکینگ و همچنین پایداری الیاف در جای خود می شود) نمره ی پایینی بدست آورد و در رتبه ی آخر قرار گرفت.

مدل ماهونیا ۴ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

مدل پاپیروس ۴ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

مدل وندا ۲ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

ارزش خرید:

هر سه مدل با قیمت مشابهی در بازار عرضه می شوند امّا انتظار ما برای چمن مصنوعی ایرانی که بدون تعرفه های وارداتی تولید می شود، حدود ۱۵ درصد پایین تر خواهد بود. بنابراین هیچکدام از سه مدل نمره کامل را به خود اختصاص نخواهند داد. هرکدام از این مدل ها مشتریان مخصوص به خود و کاربردهای متنوعی دارند و در یک جمع بندی کلی محصولی برتر از دیگری دیده نشده و طبق نظر کارشناسان هر ۳ مدل به طور مشترک نمره ۵/۳ از ۵ را بدست آوردند.

ماهونیا ۵/۳از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

پاپیروس ۵/۳ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

وندا ۵/۳ از ۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

برنده نهایی:

با جمع بندی امتیازات بدست آمده مشخص شد که وندا نتوانسته رتبه ای بهتر از سوم بدست آورد. بزرگترین‌مشکل وندا مربوط به (لایه ی زیرین) ضعیف و نداشتن ویژگی برجسته و بارز بود، به طوری که در همه ی موارد به غیر از ویژگی ظاهری نمره متوسط رو به پایین را کسب کرد. مدل ماهونیا ۲۵ با وجود رقابت تنگاتنگ با پاپیروس نتوانست برنده ی رقابت لقب گیرد. ماهونیا به عنوان محصولی که اوّلین تجربه ی آسیاچمن با الیاف تولیدی خودش است. بسیار خوب و قابل قبول است و انتظار می رود در صورتی که ایرادات مربوط به کیفیّت الیاف مرتفع شود، به زودی جایگاه نخست را از پاپیروس برباید. امّا در حال حاضر باید پذیرفت ماهونیا با وجود تراکم مناسب، ظاهر زیبا، بکینگ مقاوم و ویژگی های مثبتی که دارد در جمع بندی کلی در پس پاپیروس قرار می گیرد.

رتبه ی نخست: پاپیروس:
همان طور که نتایج بدست آمده نشان می دهد پاپیروس برنده ی نهایی رقابت است. کارخانه ی دنیای بازی به خوبی توانسته با ارتقاء مداوم کیفیّت، پاپیروس را به محصولی با کیفیّت و ارزنده تبدیل کند. هرچند که در بخش ظاهری می تواند با تغییرات کوچک به ترکیب رنگی بهتری دست یابد. گروه کارشناسی چمنزار همگی به اتفاق پاپیروس را محصولی کامل در همه ی زمینه ها عنوان کردند و آن را شایسته ی رتبه ی نخست دانستند. با ورود محصولات جدید در این رنج قیمتی و در صورت تغییرات کیفی در هر یک از محصولات این مقایسه به روزرسانی خواهد شد.

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

چمن مصنوعی مدارس و مهدکودک

چمن مصنوعی مدل صحرا

۳۵۰,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی فوتبال MN Pro

تماس بگیرید

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی مدل MG Pro

تماس بگیرید

زمین‌های گلف و مینی گلف

چمن مصنوعی مدل پات

۱۹۸,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی ماهونیا ۱۵

۱۸۸,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *