مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

مقایسه کامل ماهونیا ۲۵ در برابر پاپیروس ۲۵ ‏

کارخانه بزرگ آسیا چمن از سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را آغاز کرد و تا سال ۱۳۹۵ تنها تولیدکننده‌­ی چمن مصنوعی در سطح کشور محسوب می‌­شد. این کمپانی به عنوان نماینده شرکت تیولون هلند تمامیه محصولات خودش را با الیاف این شرکت هلندی تولید و روانه­‌ی بازار کرده است. در سال ۹۷ کارخانه تازه تاسیس دنیای بازی اولین محصول تمام ایرانی را روانه بازار کرد تا از نظر قیمتی به یک رقیب جدی برای آسیاچمن تبدیل شود و این چمن مصنوعی ایرانی پاپیروس نام دارد که در سال ۹۷ به عنوان بهترین چمن مصنوعی سال از نگاه کارشناسان چمنزار انتخاب شد. با گذشت یک سال از عرضه­‌ی مدل پاپیروس حالا آسیاچمن مدل ماهونیا را به عنوان رقیب مستقیم پاپیروس با الیاف تمام ایرانی روانه­‌ی بازار کرده است تا شاهد رقابت جذاب بین این دو مدل تمام ایرانی باشیم. در ادامه­‌ی مطلب این دو محصول را رودرروی یکدیگر قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 همچنین می توانید درباره‌ی مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس بخوانید.

به ظاهر هر دو مدل نگاه می­‌کنیم ‏

بارها در مورد ظاهر چمن مصنوعی عنوان کرده‌­ایم که انتخاب بر اساس ظاهر یک موضوع کاملاً سلیقه­‌ای است و بستگی به عواملی دارد که نمی‌توان بر اساس آن یک محصول را برتر از محصول دیگر دانست.

به سراغ مدل پاپیروس جدید می‌­رویم:

اولین نکته­‌ای که توجه‌مان را به خودش جلب کرد تیره‌­تر شدن الیاف نسبت به تولیدات قبلی بود. شاید بتوان گفت این تغییر چندان هم مثبت نبوده و مدل قبلی پاپیروس طبیعی‌­تر و باطراوت‌­تر از مدل فعلی است. الیاف پاپیروس از نوع ملانژ (ترکیبی از دو رنگ تیره و روشن) است که به طبیعی‌­تر شدن ظاهر پاپیروس کمک شایانی کرده به گونه‌­ای که این موضوع برتری مهم پاپیروس نیست به ماهونیا محسوب می‌­شود.

چمن مصنوعی اسپریت

و اما مدل ماهونیا. در نگاه اول ظاهر ماهونیا بسیار باطراوت و دلبازتر است و به اعتقاد کارشناسان ما همین موضوع می‌­تواند تاثیر بسزایی در افزایش فروش ماهونیا داشته باشد چرا که ماهونیا به اصطلاح عامه‌­پسندتر است. به لطف تراکم بالاتر و ایستایی الیاف ماهونیا، شاهد رفلکس کمتر نور خورشید از سطح چمن هستیم. بافت ابریشم (الیاف حجم‌­دهنده­‌ی چمن) به طرز عجیبی به رنگ سیاه تولید شده که همین امر موجب شده تا به مانند چمن‌­های فوتبالی که از گرانول استفاده می­‌کنند شاهد لکه­‌های سیاه در بین الیاف چمن باشیم. بر خلاف پاپیروس مدل ماهونیا با یک رنگ الیاف بافته شده که در زمان اجرای کار حس مصنوعی بودن را به مخاطب منتقل می­کند.

چمن مصنوعی ماهونیا

‏الیاف را لمس می‌­کنیم ‏

پاپیروس در این مرحله نمره­‌ی بسیار مناسبی دریافت کرد چرا که به لطف پهنای بیشتر الیاف و البته آوند مرکزی که دارد حس قوی­‌تری به شما منتقل می‌­کند و این در شرایطی است که ماهونیا کاملا در نقطه‌­ی عکس قرار می­‌گیرد و الیاف آن حس نرمی و عدم مقاومت را از خود به جای گذاشت.

پاپیروس--

نکته‌­ی عجیب دیگری که در ماهونیا دیده شد حس چسبنده بودن الیاف بود که شاید دلیل آن اشکالات مربوط به اولین سری تولید باشد. امیدواریم این نقص در تولیدات بعدی برطرف شود چرا که این مشکل باعث جذب گرد و خاک شده و در عین حال شست و شوی چمن را با مشکل مواجه می­‌کند.

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا، پاپیروس، وندا

تراکم ‏

در ادامه مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس از منظر تراکم مدل ماهونیا با عدد ۲۹۲۰۰ گره به مترمربع (۱۲۷×۲۳۰) دارای برتری قابل توجهی به نسبت عدد ۱۹۰۰۰ گره بر مترمربع (۱۲۷×۱۵۰) مدل پاپیروس است (برای دانستن چگونگی محاسبه­‌ی چمن­‌های مصنوعی به مقاله­‌ی چگونه تراکم چمن مصنوعی را اندازه‌­گیری کنیم مراجعه فرمایید).

البته باید گفت پاپیروس با دو ویژگی مهم توانسته این فاصله و عقب ­افتادگی را جبران کند. نخست پهنای الیاف بیشتر و دیگری تعداد بیشتر الیاف در هر کوک (گره) که پاپیروس با ۱۰ نخ در برابر ۸ نخ در هر کوک برتر است.

‏بکینگ (لایه­‌ی زیرین)‏

در مورد بکینگ باید گفت هر دو محصول نمره‌­ی بالایی به خود اختصاص خواهند داد و تنها برتری­‌های جزئی در بعضی موارد نسبت به یکدیگر دارند. از همین رو بکینگ پاپیروس دارای پوشش الیاف بهتر و ضخامت لاتکس (پلیمر پوششی) بیشتر و جدا کردن الیاف از پشت آن دشوارتر است.

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

از طرفی بکینیگ مدل ماهونیا نرم­تر و شکل‌­پذیرتر است و به همین دلیل برای نصب بر روی پله و جاهایی که نیاز به انعطاف بیشتری است مناسب‌­تر خواهد بود.

در کل تیم کارشناسی درا ین بخش به هر دو مدل امتیاز یکسانی می­‌دهد.

قیمت و ارزش خرید

به طول کلی هر دو مدل جزو محصولات ارزشمند بازار محسوب می‌­شوند هرچند که انتظار ما از نظر قیمتی برای یک محصول تمام ایرانی پایین­‌تر از قیمت فعلی است اما افزایش قیمت‌­های مواد اولیه موضوعی است که تاثیر بسیار بالایی بر روی این مبلغ داشته است. هر دو محصول دارای قیمت تقریباً یکسانی هستند که با توجه به ویژگی‌­های هر دو رقیب کاملاً منطقی به نظر می­‌رسد.

برند

همان­‌طور که گفته شد کارخانه آسیاچمن به عنوان اولین و بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی چمن مصنوعی در کشور شناخته می­‌شود و از این حیث برتری­‌های قابل توجهی نسبت به کارخانه دنیای بازی دارد. اما زمانی که صحبت از تولید محصول صرفا ایرانی در میان باشد این کمپانی دنیای بازی است که یک سال پیش از آسیاچمن مدل پاپیروس را روانه بازار کرد.

نکته­‌ی بسیار مهم استانداردهای مهمی است که آسیاچمن در سال‌­های گذشته برای تولیدات الیاف هلندی خود موفق به اخذ آنها شده برای مثال محصولات آسیاچمن دارای استانداردهای DIN آلمان، CE اروپا، iso9001 و Iso 9002 می‌­باشند اما در طرف مقابل دنیای بازی فاقد این استانداردهای ارزشمند هستند. امید است هر دو کمپانی بتوانند تاییدیه‌­های مهم را برای محصولات تمام ایرانی خود اخذ کنند.

امتیازبندی بر اساس کاربری

تراس

ماهونیا ۲۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

ویژگی‌های مثبت:

۱- ظاهر بسیار پرنشاط

۲- انتقال حس مناسب‌­تر هنگام پیاده‌­روی بر روی چمن

ویژگی­‌های منفی:        

۱- حالت چسبنده الیاف

۲- آشغال‌گیر بیشتر به نسبت پاپیروس

پاپیروس ۲۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

ویژگی‌های مثبت:

۱- تراکم مناسب برای این کاربری

ویژگی‌­های منفی:  

۱- ظاهر تیره‌­تر چمن

حیاط مسکونی

ماهونیا ۲۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

ویژگی‌های مثبت:

۱- ظاهر همرنگ­تر با گیاهان طبیعی موجود در حیاط

۲- تراکم بالاتر که موجب پایداری بیشتردر برابر تردد بالا می­شود.

ویژگی­‌های منفی:        

۱- ساختار الیاف به گونه ای است که میزان آشغالگیری را افزایش داده و شست و شوی آن دشوارتر است.

پاپیروس ۲۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

ویژگی‌های مثبت:

۱- ساختار آوند مرکزی الیاف استقامت چمن را در برابر تردد افزایش داده است.

۲- قابلیت شست و شوی مناسب‌­تر

ویژگی‌­های منفی:  

۱- ظاهر تیره‌­تر و رفلکس نور بیشتر

روف گاردن (بام سبز)

مهم‌ترین ویژگی برای یک چمن مصنوعی ایده­‌آل در این کاربری مقاومت بالا در برابر اشعه­‌ی خورشید و سایر تغییرات آب و هوایی است. این دو محصول علاوه بر آزمایش‌­های uv که در کارخانه گذرانده‌­اند باید امتحان خود را در کاربری روف­ گاردن و طی چند سال پس دهند با توجه به این موضوع به طور کامل نمی‌­توان در مورد این دو محصول اظهار نظر کرد چرا که هر دوی آنها تازه وارد هستند.

ماهونیا ۲۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

ویژگی‌های مثبت:

۱- رفلکس کم نور به دلیل تراکم بالا

ویژگی­‌های منفی:        

۱- میزان آشغالگیری بالاتر

۲- قابلیت شست و شوی پایین­‌تر

پاپیروس ۲۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

ویژگی‌های مثبت:

۱- قابلیت شست و شوی مناسب

ویژگی‌­های منفی:  

۱- رفلکس نور زیاد

باغ تالار

ماهونیا ۲۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

ویژگی‌های مثبت:

۱- قیمت مناسب

۲- رنگ شاداب و پر نشاط

ویژگی­‌های منفی:        

ندارد

پاپیروس ۲۵

مقایسه چمن مصنوعی ماهونیا و پاپیروس

ویژگی‌های مثبت:

۱- قیمت مناسب

ویژگی‌­های منفی:  

تیره بودن الیاف نسبت به گیاهان طبیعی موجود در باغ تالارها

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *